28. 04. 2026 r.

Admin. Andrzej Miernicki


 

ŚWIĘTO 34. BRYGADY KAWALERII PANCERNEJ
IM. HETMANA WIELKIEGO KORONNEGO JANA SARYUSZA ZAMOYSKIEGO.

„Bycie żołnierzem to zaszczyt – dobry żołnierz… [ma]
dyscyplninę, szacunek do samego siebie, dumę
ze swojej jedostki i kraju, silne poczucie obowiązku
wobec towarzyszy broni i przełożonych”
George S. Patton Jr.


Tegoroczne, dwudniowe obchody mają nad wyraz bogaty i wspaniale realizowany program, który tworzy historię 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej im. Króla Jana III Sobieskiego (11. LDKPanc). W uroczystościach udział wzięli: gość Honorowy, płk mgr inż. Eugeniusz Praczuk – prezes Ogólnopolskiego Klubu Kombatantów 1. Drezdeńskiego Korpusu Pancernego Wojska Polskiego, wiceprezes Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków (FOPP), żołnierz 4. Brygady Pancernej 1. Korpusu Pancernego WP, gen. bryg. Roman Łytkowski – zastępca dowódcy-szef sztabu 11. LDKPanc wraz z dowódcami jednostek wojskowych dywizji, byli dowódcy 34. BKPanc, Małgorzata Kaczyńska – wiceprezes Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków (FOPP), delegacje żołnierzy z armii niemieckiej i amerykańskiej. Wśród gości byli: Sławomir Kowal – burmistrz Żagania, Anna Michalczuk – starosta Żagańska, ppłk Sylwin Andrzej Jarosz z małżonką Jolantą – prezes Zarządu Koła nr 10 ZŻWP im. 13 Pułku Zmechanizowanego, delegacje Policji, Straży Pożarnej, samorządowcy, uczniowie szkół, mieszkańcy Żagania.W Klubie Wojskowym 11. LDKPanc uczestnicy i zaproszeni goście wysłuchali koncertu w wykonaniu Orkiestry Wojskowej pod batutą kapelmistrza kpt. Jacka Putry. Wspaniale zaprezentowała się grupa wokalna Magia Folkloru z Grębocic, prezentując utwory ludowe w nowoczesnych aranżacjach. Uroczysty Capstrzyk rozpoczął się o godz. 20:00 na Skwerze Czołgisty im. gen. broni Waldemara Skrzypczaka. Po przemówieniu dowódcy brygady wręczono żołnierzom wyróżnienia. Apel Pamięci odczytała narratorka capstrzyku por. Lidia Żmuda. Kompania honorowa z 34. BKPanc oddała salwę. Delegacje złożyły przy pomniku wiązanki kwiatów. Niespodzianką był pokaz taneczny z ogniem.

Pierwszym punktem drugiego dnia święta było zakończenie XVI edycji Sztafety Pamięci gen. broni Tadeusza Buka, ze Spały do Żagania, przy pomniku poświęconym jego pamięci. Po złożeniu meldunku o zakończeniu sztafety, wygłoszono okolicznościowe przemówienia, wręczono uczestnikom certyfikaty oraz pamiątki. Po raz pierwszy w ostatnim etapie sztafety wzięli udział dwaj prezesi stowarzyszeń wojskowych: płk Zbigniew Śliżewski – Stowarzyszenie Tradycji 34. Brygady Kawalerii Pancernej i ppłk Mieczysław Kupczyk – Koło nr 3 Związku Żołnierzy WP, a wspierał ich kustosz Sali Tradycji 11. LDKPanc mjr dr Wiesław Chłopek. Honorowymi gośćmi były dzieci generała – Elżbieta i Mariusz Buk. Córka ze wzruszeniem dziękowała za kolejna edycję Sztafety. Uroczystość zakończyło złożenie wieńców i wiązanek kwiatów przy pomniku generała, przy którym wykonano pamiątkowe zdjęcie.